Find Tutors in Wolcott

Looking for private in-home or online tutoring? Our Wolcott tutors are ready to get you started. Search today!

Featured On

How it Works

From finding the perfect teacher to managing payments, scheduling and tracking your progress, we take care of all the details, so you can focus on learning. Learn More

Search for a teacher

Compare hundreds of teachers based on the criteria that matter to you, including background checks, age and experience.

Schedule your lessons

When you've found the perfect match, schedule your lessons online using the teacher's real-time availability.

Connect with your teacher

Your teacher will welcome you with a personalized curriculum to meet your specific goals and you'll be able to manage your entire schedule through our free online account.

Can't find a teacher in Wolcott?

No problem. Our online lesson platform connects you with any teacher, anywhere. All you need is a reliable Internet connection, a webcam and a microphone.

Convenient

Zero travel time is great for a busy schedule.

Affordable

Typically priced lower than local lessons.

Effective

Online students stick with lessons as long as local students.

Learn More

Academic Tutoring Lesson Reviews from Students

Students are raving about their Academic Tutoring instructors on TakeLessons. Check out some of these recent reviews.

And they're not alone!

Our teachers have taught

1 , 8 9 7 , 5 0 5

lessons and counting!

Recent Academic Tutoring Articles from the Blog

Whether you're just starting out or a seasoned pro, check out the Academic Tutoring articles on our blog.

How to Analyze an Argument in an Essay | 4 Easy Steps

How to Analyze an Argument in an Essay | 4 Easy Steps

At some point in your academic career, you'll need to know how to analyze an argument properly. Here, tutor Andrew P. shares his guide to success...   As a college student, you'll be expected at some point to understand, restate, comment on, or discuss someone’s assertion (strongly stated position). An argument is a reason(s) for a conclusion. He is dense (reason); therefore, I won’t talk with him (conclusion). I won’t talk with him (conclusion) because he is dense (reaso … Read More

How to Analyze an Argument in an Essay | 4 Easy Steps
At some point in your academic career, you'll need to know how to analyze an argument properly. Here, tutor Andrew P. shares his guide to success...   As a college student, you'll be expected at some point to understand, restate, comment on, or discuss someone’s assertion (strongly stated position). An argument is a reason(s) for a conclusion. He is dense (reason); therefore, I won’t talk with him (conclusion). I won’t talk with him (conclusion) because he is dense (reaso
Writing Tips for Kids: How to Think of Great Story Ideas
One of the most common obstacles for a writer is the ability to come up with story ideas. Though all children, and adults for that matter, have them lodged somewhere in their brains, the trick is getting them out and on paper. So what are the best writing tips for kids to release their inner Shakespeare and develop a great plot line? Here are a few ideas to try out... Draw on real life experiences. One of the best writing tips for kids for finding great story ideas is to draw on rea
7 Simple Steps for Journalistic Writing
Interested in trying your hand at journalistic writing? Here, Olympia, WA tutor Tali H. explains the seven simple steps for writing an article... Being a reporter has a number of benefits: you get to meet people, talk, find out about what’s going on in your community, and keep your writing skills in tip-top shape. However, it can also be difficult –especially if you’re trying to meet an upcoming deadline. Here’s a simple breakdown for writing a medium-length journalistic article if you’re
3 Simple Steps for Solving Mixture Problems
Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew
How to Measure the Success of Your Child’s Tutoring Program
How do you know if you've chosen the right tutor for your child? Check in with these helpful guidelines from San Diego tutor Natalie S... If you’ve arranged for your child to receive academic tutoring, you’re already well on your way to ensuring your child’s success in school. But how can you tell if your child’s tutoring session is on track, or if you are wasting your time and money? Whether your child is working with a tutor in one specific subject, for a particular test, or just for gene

Why TakeLessons?

Are You a Teacher?

Find out how TakeLessons can help you grow and manage your business

Learn More