Find Tutors in Freeland

Looking for private in-home or online tutoring? Our Freeland tutors are ready to get you started. Search today!

Featured On

How it Works

From finding the perfect teacher to managing payments, scheduling and tracking your progress, we take care of all the details, so you can focus on learning. Learn More

Search for a teacher

Compare hundreds of teachers based on the criteria that matter to you, including background checks, age and experience.

Schedule your lessons

When you've found the perfect match, schedule your lessons online using the teacher's real-time availability.

Connect with your teacher

Your teacher will welcome you with a personalized curriculum to meet your specific goals and you'll be able to manage your entire schedule through our free online account.

Can't find a teacher in Freeland?

No problem. Our online lesson platform connects you with any teacher, anywhere. All you need is a reliable Internet connection, a webcam and a microphone.

Convenient

Zero travel time is great for a busy schedule.

Affordable

Typically priced lower than local lessons.

Effective

Online students stick with lessons as long as local students.

Learn More

Recent Academic Tutoring Articles from the Blog

Whether you're just starting out or a seasoned pro, check out the Academic Tutoring articles on our blog.

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems

Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew … Read More

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems
Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew
Forget Boring Math Problems - Try These Online Math Games!
When you're trying to drive home key math concepts, making the repetition and practice into a game can help keep things interesting and fun! While there are a multitude of math games that involve one or more players and some simple props, there are also plenty of online math games to check out. Playing a computer game online can help break the monotony a bit by switching mediums from card games. Listed below are a few websites that are worth checking out when you're looking for online math games
Budget Breakdown: How Much Does it Really Cost to Learn a Foreign Language?
  If you've decided to learn a foreign language, there are a number of helpful resources available. Many people want to know the best way to learn a new language, but this can be subjective based on a number of criteria. While learning any new skill requires a time commitment, learning a new language is an investment. Along with learning styles and geographic limitations, cost is an important factor in selecting a language program. Here is a look at the benefits and the costs of s
5 Crucial Study Skills for Middle School
Middle school is a great time to identify your learning style and strengthen your overall study skills. Read on as Decatur, GA tutor Ezra A. shares his top tips for success...   One of the most important factors determining a person’s success is their ability to learn – and many strong learners begin by developing study skills in middle school. In a world that just gets busier and busier, students need efficient ways to learn. Sure, you could hammer a chapter into your skull by re
How to Write a Stellar College Admission Essay
Ready to write your college admission essay? This is your chance to share a little about yourself, and impress the admission board! Read on as online tutor Natalie S. shares her tips... Undeniably, the hardest and most time-consuming part about applying to college is the essay portion of the application. This part of the process is what I spend most of the fall working on with my students. The essay topics tend to be questions that force students to think outside the box, and they all require s

Why TakeLessons?

Play-button

Are You a Teacher?

Find out how TakeLessons can help you grow and manage your business

Learn More