Find Tutors in Penrose

Looking for private in-home or online tutoring? Our Penrose tutors are ready to get you started. Search today!

Featured On

How it Works

From finding the perfect teacher to managing payments, scheduling and tracking your progress, we take care of all the details, so you can focus on learning. Learn More

Search for a teacher

Compare hundreds of teachers based on the criteria that matter to you, including background checks, age and experience.

Schedule your lessons

When you've found the perfect match, schedule your lessons online using the teacher's real-time availability.

Connect with your teacher

Your teacher will welcome you with a personalized curriculum to meet your specific goals and you'll be able to manage your entire schedule through our free online account.

Can't find a teacher in Penrose?

No problem. Our online lesson platform connects you with any teacher, anywhere. All you need is a reliable Internet connection, a webcam and a microphone.

Convenient

Zero travel time is great for a busy schedule.

Affordable

Typically priced lower than local lessons.

Effective

Online students stick with lessons as long as local students.

Learn More

Recent Academic Tutoring Articles from the Blog

Whether you're just starting out or a seasoned pro, check out the Academic Tutoring articles on our blog.

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems

Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew … Read More

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems
Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew
4 Surprising Hobbies That Prep Your Brain for Language Learning
Want to learn a new language? There are a few hobbies that can actually make learning easier! Find out what they are in this guest post by Liisi Pajula...   It’s widely known that being fluent in two or more languages is good for your brain and your well-being! The benefits of being bilingual run the gamut from increased problem-solving skills to improved memory and creativity, and speaking another language can even help slow the brain's aging and delay dementia. Obviously lear
How to Write Your First Screenplay | Storytelling Tips
Ready to try your hand at writing a screenplay? Check out these helpful tips from New York, NY tutor Lauren P...   Whether you have too many ideas or you don’t know where to begin, these storytelling tips will help you outline the framework for an unforgettable screenplay. Don’t Remake the Wheel While all stories include some level of conflict, the arguably best stories all seem to include components of what Joseph Campbell calls the Hero’s Journey. If you are not familiar with
The Revised SAT: What High School Students Need to Know
High school students can say "goodbye" to the SAT - the old version that is. Starting in March 2016, The College Board will introduce a redesigned SAT for students gearing up for college. So what do you need to know? The biggest difference to note is the essay portion at the end of the test. This will be an optional, timed, 50-minute essay depending on whether or not the school you are applying to requires it completed. The essay will focus on the assessment of your skills in developing a
How to Score a 5 on the AP English Language and Composition Exam
Getting ready to take the AP English Language and Composition exam? Check out these study tips from Olympia, WA tutor Tali H...   The AP English Language and Composition exam is just over three hours, encompassing a 55-question 60-minute multiple-choice section (45% of total score) and a 135-minute time period to write three essays (55% of total score). The more complicated part of the test, the essays, is what I’ll be focusing on in this article. However, in regard to the mult

Why TakeLessons?

Are You a Teacher?

Find out how TakeLessons can help you grow and manage your business

Learn More