Find Tutors in Westbrook

Looking for private in-home or online tutoring? Our Westbrook tutors are ready to get you started. Search today!

Featured On

How it Works

From finding the perfect teacher to managing payments, scheduling and tracking your progress, we take care of all the details, so you can focus on learning. Learn More

Search for a teacher

Compare hundreds of teachers based on the criteria that matter to you, including background checks, age and experience.

Schedule your lessons

When you've found the perfect match, schedule your lessons online using the teacher's real-time availability.

Connect with your teacher

Your teacher will welcome you with a personalized curriculum to meet your specific goals and you'll be able to manage your entire schedule through our free online account.

Can't find a teacher in Westbrook?

No problem. Our online lesson platform connects you with any teacher, anywhere. All you need is a reliable Internet connection, a webcam and a microphone.

Convenient

Zero travel time is great for a busy schedule.

Affordable

Typically priced lower than local lessons.

Effective

Online students stick with lessons as long as local students.

Learn More

Recent Academic Tutoring Articles from the Blog

Whether you're just starting out or a seasoned pro, check out the Academic Tutoring articles on our blog.

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems

Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew … Read More

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems
Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew
The Best Writing Advice You’ll Ever Get | 5 Truths to Know
Faced with a writing prompt - and an empty page? Take a deep breath. Writing is easy as long as you approach it the right way. Here, Tucson tutor Blake C. shares the best writing advice to keep in mind...    Many students simply dread writing assignments. When faced with the task of writing, some of us tend to get tongue-tied on the page. Thankfully, there are some simple truths to writing that can help you get your words out. 1. First of all, writing is not so very different f
Expert Advice: Make the Most of ACT Practice Tests & Improve Your Score
Prepping for the upcoming ACT? Check out these tips from tutor Danh L. to calm your fears and take the test with confidence!    The April ACT is imminent.  Many students worry increasingly around this time as perhaps they feel they haven't studied as diligently as they could have. Don't fret, though!  With less than three weeks left until the test, progress can still be made if you're willing to follow the steps outlined below and dedicate at least 45 minutes a day to studying (1-2
How to Score a 5 on the AP English Language and Composition Exam
Getting ready to take the AP English Language and Composition exam? Check out these study tips from Olympia, WA tutor Tali H...   The AP English Language and Composition exam is just over three hours, encompassing a 55-question 60-minute multiple-choice section (45% of total score) and a 135-minute time period to write three essays (55% of total score). The more complicated part of the test, the essays, is what I’ll be focusing on in this article. However, in regard to the mult
10 Genius Ways to Use Your Smartphone to Learn a Language
Can your phone help you learn a language? Absolutely! Check out these tips and ideas from Spanish tutor Joan B. and start exploring...   You’re addicted to your phone (join the club) and love everything it offers you -- access to friends, amazing deals through apps, and up-to-the-minute news. But did you know you can also use it to help you learn a language? It's true: your smartphone is one of the best tools you can use to strengthen your language skills -- especially when you

Why TakeLessons?

Are You a Teacher?

Find out how TakeLessons can help you grow and manage your business

Learn More