Find Tutors in Llewellyn

Looking for private in-home or online tutoring? Our Llewellyn tutors are ready to get you started. Search today!

Featured On

How it Works

From finding the perfect teacher to managing payments, scheduling and tracking your progress, we take care of all the details, so you can focus on learning. Learn More

Search for a teacher

Compare hundreds of teachers based on the criteria that matter to you, including background checks, age and experience.

Schedule your lessons

When you've found the perfect match, schedule your lessons online using the teacher's real-time availability.

Connect with your teacher

Your teacher will welcome you with a personalized curriculum to meet your specific goals and you'll be able to manage your entire schedule through our free online account.

Can't find a teacher in Llewellyn?

No problem. Our online lesson platform connects you with any teacher, anywhere. All you need is a reliable Internet connection, a webcam and a microphone.

Convenient

Zero travel time is great for a busy schedule.

Affordable

Typically priced lower than local lessons.

Effective

Online students stick with lessons as long as local students.

Learn More

Recent Academic Tutoring Articles from the Blog

Whether you're just starting out or a seasoned pro, check out the Academic Tutoring articles on our blog.

How to Score a 5 on the AP Environmental Science Exam

How to Score a 5 on the AP Environmental Science Exam

Getting ready to take the AP Environmental Science exam? Brush up on these study tips from Olympia, WA tutor Tali H...   The three-hour AP Environmental Science exam has two 90-minute sections: a 100-question multiple-choice section, accounting for 60% of the final grade, and four free-response questions (one data-set question, one document-based question, and two synthesis and evaluation questions), accounting for 40% of the final grade. As you begin studying, incorporate these t … Read More

How to Score a 5 on the AP Environmental Science Exam
Getting ready to take the AP Environmental Science exam? Brush up on these study tips from Olympia, WA tutor Tali H...   The three-hour AP Environmental Science exam has two 90-minute sections: a 100-question multiple-choice section, accounting for 60% of the final grade, and four free-response questions (one data-set question, one document-based question, and two synthesis and evaluation questions), accounting for 40% of the final grade. As you begin studying, incorporate these t
The Secret to Becoming a More Interesting Person
We've talked a lot about the benefits of learning a new language. It can slow your brain's aging and even improve your memory... heck, you might even make more money if you're bilingual! But what if your motivation to pick up Spanish, Japanese, or another language isn't based on the brain boost? What if you just want to understand the sushi terms on your menu, order a round of German beer, or rattle off all the different kinds of French cheese? That's totally fine to admit. Sounds pretty
The 4 Most Common Admissions Essay Topics (and How to Approach Them)
Are you getting your college applications ready? In most cases, you'll need a copy of your transcript, letters of recommendation, and the often-dreaded admissions essay. To make the process a little easier, read on as Ann Arbor, MI teacher Elaina R. shares some of the most common admissions essay topics you might run into...   College admissions essays act as the human element in the otherwise statistic-driven admissions process. Where test scores and GPAs could easily be evaluate
Essay Writing Tips for Less Stress & More Success!
Are you confident in your writing skills? If you’re worried about an upcoming essay assignment, take a look at these helpful essay writing tips from online tutor Natalie S.: I’ve been a teacher and a tutor for many years. I have the knowledge base to instruct on many topics, but the subject that students most often seek out my help for is essay writing tips. For students, writing an essay is often a daunting and even scary assignment. There tends to be a lot of emotion surrounding the act of w
3 Simple Steps for Solving Mixture Problems
Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew

Why TakeLessons?

Are You a Teacher?

Find out how TakeLessons can help you grow and manage your business

Learn More