Find Tutors in Ridgedale

Looking for private in-home or online tutoring? Our Ridgedale tutors are ready to get you started. Search today!

Featured On

How it Works

From finding the perfect teacher to managing payments, scheduling and tracking your progress, we take care of all the details, so you can focus on learning. Learn More

Search for a teacher

Compare hundreds of teachers based on the criteria that matter to you, including background checks, age and experience.

Schedule your lessons

When you've found the perfect match, schedule your lessons online using the teacher's real-time availability.

Connect with your teacher

Your teacher will welcome you with a personalized curriculum to meet your specific goals and you'll be able to manage your entire schedule through our free online account.

Can't find a teacher in Ridgedale?

No problem. Our online lesson platform connects you with any teacher, anywhere. All you need is a reliable Internet connection, a webcam and a microphone.

Convenient

Zero travel time is great for a busy schedule.

Affordable

Typically priced lower than local lessons.

Effective

Online students stick with lessons as long as local students.

Learn More

Recent Academic Tutoring Articles from the Blog

Whether you're just starting out or a seasoned pro, check out the Academic Tutoring articles on our blog.

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems

Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew … Read More

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems
Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew
Budget Breakdown: How Much Does it Really Cost to Learn a Foreign Language?
  If you've decided to learn a foreign language, there are a number of helpful resources available. Many people want to know the best way to learn a new language, but this can be subjective based on a number of criteria. While learning any new skill requires a time commitment, learning a new language is an investment. Along with learning styles and geographic limitations, cost is an important factor in selecting a language program. Here is a look at the benefits and the costs of s
10 Genius Ways to Use Your Smartphone to Learn a Language
Can your phone help you learn a language? Absolutely! Check out these tips and ideas from Spanish tutor Joan B. and start exploring...   You’re addicted to your phone (join the club) and love everything it offers you -- access to friends, amazing deals through apps, and up-to-the-minute news. But did you know you can also use it to help you learn a language? It's true: your smartphone is one of the best tools you can use to strengthen your language skills -- especially when you
Tips for Teens: Writing Your First Novel
As a young writer, you might be wondering what it’s like to write a novel. What goes into the process? How in the world do authors get started, especially when you look at writers like Stephen King, who has written several novels of over 1,000 pages? Keep reading to learn how to break down the process and make it much more manageable: Start with Brainstorming Start small - as small as a single word or sentence. It might seem silly, but it can help you stay focused before your imagination sta
How to Prep Smart for the APs: 6 Study Tips to Know
Need help prepping for an upcoming AP test? Take a look at this guest post to learn the best tips to ensure your AP exam scores are where you want them to be...   AP exams are some of the toughest courses you can take in high school. Practically every AP exam not only requires you to excel in answering multiple-choice questions, but also in synthesizing your own unique responses to questions posed in the often-dreaded free-response section (FRQ). To help you prepare for your AP exa

Why TakeLessons?

Are You a Teacher?

Find out how TakeLessons can help you grow and manage your business

Learn More