Picture of math lessons in Hughesville, MD

Hughesville, MD Math Tutors

Looking for private in-home or online Math tutors? Our Hughesville tutors are ready to get you started. Search today!

Featured On

Why TakeLessons?

Play-button

Our teachers have taught

2 , 5 0 5 , 2 3 0

lessons and counting!

How it Works

From finding the perfect teacher to managing payments, scheduling and tracking your progress, we take care of all the details, so you can focus on learning. Learn More

Search for a teacher

Compare hundreds of teachers based on the criteria that matter to you, including background checks, age and experience.

Schedule your lessons

When you've found the perfect match, schedule your lessons online using the teacher's real-time availability.

Connect with your teacher

Your teacher will welcome you with a personalized curriculum to meet your specific goals and you'll be able to manage your entire schedule through our free online account.

Can't find a teacher in Hughesville, MD?

No problem. Our online lesson platform connects you with any teacher, anywhere. All you need is a reliable Internet connection, a webcam and a microphone.

Convenient

Zero travel time is great for a busy schedule.

Affordable

Typically priced lower than local lessons.

Effective

Online students stick with lessons as long as local students.

Learn More

Recent Math Articles from the Blog

Whether you're just starting out or a seasoned pro, check out the Math articles on our blog.

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems

Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew … Read More

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems
Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew
Math Help: Support Your Kids When You Have No Clue Where to Start
Is your child struggling in school? You probably know that having a few tools to aid your child with math help is better than just one single approach. While hiring a private tutor can be a huge help, what happens the rest of the week in between meetings with the tutor is also important. So how can you as a parent help your child learn math when the tutor isn't sitting alongside you? Here are some ideas: Have a Positive Attitude One of the biggest hurdles you need to overcome in order to be
5 Fascinating Examples of Unexpected Beauty in Math
If the idea of sitting down to study math makes you grumble, you're not alone. But have you ever thought about how beautiful math can actually be? Math is all around us--in nature, in architecture, and even in music--and exploring these sides of the subject can make it much more interesting! Here are a few ways that mathematics can actually be pretty amazing: Math in Music Rhythm, musical pitches, and more--they all have some connection to math! And as you learn to read music, you'll notice th
5 Fun Addition Games for Kids
Math doesn't have to be boring! Take a look at these ideas to have fun and encourage learning with your kids, from Dallas, TX tutor Kristin S.:    Are you looking for ways to get your kids excited about math? Incorporating it into familiar surroundings and activities can make it naturally enjoyable! Try these five fun addition games to give your youngster the gifts of practice and play. Count 'em Cars This is a 2-player game that's great for summer road trips! To start, eac
7 Math Study Tips to Make Your Next Test a Breeze
When you're prepping for a math test, there are a few things that you can do to make sure you're not sweating bullets when the test is handed out. Check out these math study tips so you can prepare properly and be ready to give the test your best shot! 1. Use Diagrams Get in the habit of using any given diagrams while studying, or creating your own if you need to. While this might seem like one of the more simple math study tips, it can be quite useful. Not all problems will need a diagram,

Are You a Teacher?

Find out how TakeLessons can help you grow and manage your business

Learn More