Find Tutors in Tonganoxie

Looking for private in-home or online tutoring? Our Tonganoxie tutors are ready to get you started. Search today!

Use your current location
Featured On

Popular Academic Tutoring Lessons in Tonganoxie, KS

How it Works

From finding the perfect teacher to managing payments, scheduling and tracking your progress,
we take care of all the details, so you can focus on learning. Learn More

Search for a teacher

Compare hundreds of teachers based on the criteria that matter to you, including background checks, age and experience.

Schedule your lessons

When you've found the perfect match, schedule your lessons online using the teacher's real-time availability.

GetStarted
BrowseListings

Connect with your teacher

Your teacher will welcome you with a personalized curriculum to meet your specific goals and you'll be able to manage your entire schedule through our free online account.

Can't find a teacher in Tonganoxie?

No problem. Our online lesson platform connects you with any teacher, anywhere. All you
need is a reliable Internet connection, a webcam and a microphone.

 
Online

Convenient

Zero travel time is great for a busy schedule.

Affordable

Typically priced lower than local lessons.

Effective

Online students stick with lessons as long as local students.

Learn More

Academic Tutoring Lesson Reviews from Students

Students are raving about their Academic Tutoring instructors on TakeLessons. Check out some of these recent reviews.

And they're not alone! Our teachers have taught
1 , 8 6 8 , 7 2 7
lessons and counting!

Recent Academic Tutoring Articles from the Blog

Whether you're just starting out or a seasoned pro, check out the Academic Tutoring articles on our blog.

How to Analyze an Argument in an Essay | 4 Easy Steps

At some point in your academic career, you'll need to know how to analyze an argument properly. Here, tutor Andrew P. shares his guide to success...   As a college student, you'll be expected at some point to understand, restate, comment on, or discuss someone’s assertion (strongly stated position). An argument is a reason(s) for a conclusion. He is dense (reason); therefore, I won’t talk with him (conclusion). I won’t talk with him (conclusion) because he is dense (reaso … Read More
How to Analyze an Argument in an Essay | 4 Easy Steps
At some point in your academic career, you'll need to know how to analyze an argument properly. Here, tutor Andrew P. shares his guide to success...   As a college student, you'll be expected at some point to understand, restate, comment on, or discuss someone’s assertion (strongly stated position). An argument is a reason(s) for a conclusion. He is dense (reason); therefore, I won’t talk with him (conclusion). I won’t talk with him (conclusion) because he is dense (reaso
Math Help: Converting From Exponential to Logarithmic Form
Struggling with exponential and logarithmic forms? Don't sweat! Read on as Tucson, AZ tutor Blake C. shares his strategies for solving the equations without pulling your hair out: For many students first beginning to work with exponential and logarithmic forms, the translation between them becomes an area of confusion. The thing to remember is that, essentially, both of these forms are ways of writing the same thing. Let’s begin our discussion by looking at the exponential form a^x=y.
How to Score a 5 on the AP Calculus Test
Getting ready to take the AP Calculus test? Brush up on these study tips from Olympia, WA tutor Tali H...   The AP Calculus exam is rumored to be one of the harder AP tests - especially for those of us who math doesn't come easily to. The test takes three hours and 15 minutes, and has 45 multiple-choice questions and six short-answer questions. Both types have a non-calculator part and a calculator part. Even though it sounds daunting, with some determination and productive studyi
3 Simple Steps for Solving Mixture Problems
Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew
How to Write a Book: Advice From a Published Author
Is your life full of crazy ups and downs - drama, suspense, romance - mixed with colorful, over-the-top characters? Have you always wanted to learn how to write a book, but upon sitting down with only your writing medium and your mind, you're not quite sure where to start? We recently chatted with TakeLessons writing tutor and professional journalist, short story, and fiction writer Sarah B., to pick her brain and find out her advice for aspiring writers who want to know the "secrets" of

Why TakeLessons?

Are You a Teacher?

Find out how TakeLessons can help you grow and manage your business

Learn More