Picture of math lessons in Slaterville Springs, NY

Slaterville Springs, NY Math Tutors

Looking for private in-home or online Math tutors? Our Slaterville Springs tutors are ready to get you started. Search today!

Featured On

Why TakeLessons?

Play-button

Our teachers have taught

2 , 6 3 9 , 7 4 5

lessons and counting!

How it Works

From finding the perfect teacher to managing payments, scheduling and tracking your progress, we take care of all the details, so you can focus on learning. Learn More

Search for a teacher

Compare hundreds of teachers based on the criteria that matter to you, including background checks, age and experience.

Schedule your lessons

When you've found the perfect match, schedule your lessons online using the teacher's real-time availability.

Connect with your teacher

Your teacher will welcome you with a personalized curriculum to meet your specific goals and you'll be able to manage your entire schedule through our free online account.

Can't find a teacher in Slaterville Springs, NY?

No problem. Our online lesson platform connects you with any teacher, anywhere. All you need is a reliable Internet connection, a webcam and a microphone.

Convenient

Zero travel time is great for a busy schedule.

Affordable

Typically priced lower than local lessons.

Effective

Online students stick with lessons as long as local students.

Learn More

Recent Math Articles from the Blog

Whether you're just starting out or a seasoned pro, check out the Math articles on our blog.

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems

Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew … Read More

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems
Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew
How to Make Algebra Practice Problems Fun for Kids
Whether you've got a child who needs a little extra time outside of class to understand difficult math concepts, or you're a private tutor looking for ways to freshen up lessons, algebra practice problems with a fun twist can go a long way. And the good news is, you don't need to pull your hair out thinking up ideas. Any normal situation can be turned into an algebra practice problem - all you have to do is get a little creative! Below are a few ideas to get you started...  Coins Using coins
What's the Best Way to Learn Math? 3 Strategies That Work
Struggling with math assignments? Perhaps it's time to change your perspective. Here, Forest Hills, NY teacher Claire W. explains how to make the subject much easier to learn:   What's the trick to learning math? Before you begin, you must believe that you can do it. People often try to find shortcuts for learning math, since it is a set of associations that have been founded on pattern recognition, and it can be hard to catch up if you have gaps and holes at a foundational level.
3 Tricks for SAT Math Problems with Student-Produced Responses
Even if you've reviewed the SAT math tips in Merrick, NY tutor Justin L.'s previous article, the SAT math problems that require a student-produced response can cause a whole new level of anxiety. Read on to learn a few helpful tricks...   It’s very rare to see something on the SAT break a student’s stride and morale worse than the Student-Produced Response (SPR) questions. Everything about them goes outside what you’ve expected on the test. They are not multiple choice, the answer
How to Find Math Worksheets - and Make Them Fun!
Does your child struggle to understand key math concepts from time to time? Hiring a private tutor to meet with your child weekly can help introduce new topics and reinforce the old ones at a pace that isn't dictated by a school system, rather, by your child's individual pace. Another handy tool in between meetings with the private tutor is the implementation of math worksheets. Repetition has been proven to be one of the many keys to success - so with math worksheets, you can help your child g

Are You a Teacher?

Find out how TakeLessons can help you grow and manage your business

Learn More