Find Tutors in Headland

Looking for private in-home or online tutoring? Our Headland tutors are ready to get you started. Search today!

Featured On

How it Works

From finding the perfect teacher to managing payments, scheduling and tracking your progress, we take care of all the details, so you can focus on learning. Learn More

Search for a teacher

Compare hundreds of teachers based on the criteria that matter to you, including background checks, age and experience.

Schedule your lessons

When you've found the perfect match, schedule your lessons online using the teacher's real-time availability.

Connect with your teacher

Your teacher will welcome you with a personalized curriculum to meet your specific goals and you'll be able to manage your entire schedule through our free online account.

Can't find a teacher in Headland?

No problem. Our online lesson platform connects you with any teacher, anywhere. All you need is a reliable Internet connection, a webcam and a microphone.

Convenient

Zero travel time is great for a busy schedule.

Affordable

Typically priced lower than local lessons.

Effective

Online students stick with lessons as long as local students.

Learn More

Recent Academic Tutoring Articles from the Blog

Whether you're just starting out or a seasoned pro, check out the Academic Tutoring articles on our blog.

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems

Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew … Read More

3 Simple Steps for Solving Mixture Problems
Struggling to understand your algebra assignments? Breaking problems down into manageable steps can make them much easier to handle. Here, Tucson teacher Blake C. shares his simple, 3-step process for solving mixture problems with ease:   A source of endless confusion for many algebra students is the dreaded mixture problem. These are the problems that ask you things like, if you mix 10lbs of peanuts costing $1.50 per pound with cashews costing $2.50 per pound, how many pounds of cashew
7 Simple Steps for Journalistic Writing
Interested in trying your hand at journalistic writing? Here, Olympia, WA tutor Tali H. explains the seven simple steps for writing an article... Being a reporter has a number of benefits: you get to meet people, talk, find out about what’s going on in your community, and keep your writing skills in tip-top shape. However, it can also be difficult –especially if you’re trying to meet an upcoming deadline. Here’s a simple breakdown for writing a medium-length journalistic article if you’re
How to Write a Haiku | A Short History and 7 Easy Steps
Interested in learning how to write a haiku? Learn a bit about their rich history, and then take a stab at writing your own with the help of this guest post from Cherese Cobb, creative writer and self-proclaimed haiku nut:   Haiku comes from tanka, a short poem that has a 5-7-5-7-7 syllable rhythm. It was originally practiced by Japanese noblemen and Buddhist priests. During the 9th-12th centuries, writing tanka became a game called renga, where one person wrote the first three lines
8 Great Writing Retreats for Kids
Does your child love to write? Writing offers children not only a medium for communication, but the ability to create and use their imagination! What’s more, writing aids your child’s emotional growth and helps build the critical thinking skills necessary for success in school and in life. Writing retreats and camps can help foster these abilities. What Happens at Writing Retreats? At writing camps, children can focus on their creating writing while having fun at the same time! In a community
How to Score a 5 on the AP English Language and Composition Exam
Getting ready to take the AP English Language and Composition exam? Check out these study tips from Olympia, WA tutor Tali H...   The AP English Language and Composition exam is just over three hours, encompassing a 55-question 60-minute multiple-choice section (45% of total score) and a 135-minute time period to write three essays (55% of total score). The more complicated part of the test, the essays, is what I’ll be focusing on in this article. However, in regard to the mult

Why TakeLessons?

Are You a Teacher?

Find out how TakeLessons can help you grow and manage your business

Learn More